22 Şubat 2011 Salı

ELMA ÇEŞİTLERİ

ELMA ÇEŞİTLERİ
GOLDEN REİNDERS*ABD orjinlidir.
*Golden Delicious’un bir tomurcuk mutasyonu
olarak 1959’da bulunmuştur
*Ağacı yarı bodur, dik, biraz açık gelişir
ve çok verimlidir.
*Meyvesi iri, altın sarısı renktedir.
*Düzgün şekilli, çok iyi kalitelidir.
*Hasat zamanı eylül’ün ikinci haftasındır.
*Tozlayıcıları,Starkrimson Delicious,
Starking Delicious, Jonathan.
*Dikim aralığı tohum anacı kullanıldığında
toprağın kuvvetine göre 5x3 m, 6x3 m veya
en çok 5x4 m olabilir.
*Verimli toprak, kuvvetli anaç, dikkatli
meyve seyreltmesi, daha çok gübre ve su,
kuvvetli budama ister.
*Meyveler soğuk depoda Mart ayına kadar
saklanabilir.
*Elma yetiştirilen bütün bölgelere tavsiye
edilir.

Elma Fidanı JERSEY MAC

Yaz elması,tüplü
*Ağaçlar çok kuvvetli ve yüksek verimlidir.
*Meyveler geniş ve şişkindir.
*Yazlık çeşit olup, beyaz ve sulu meyve etlidir.
*Çok erkenci, orta-iri, yuvarlak ve lezzetlidir.
*Temmuzun ortasında 1 veya 2 toplama gerektirir.
*Uzun süre depolanmaz.
*Her bölgede yetiştirilir
*Amerika’da bulunmuş, yüksek verimli bir çeşittir.
*Meyveleri irice, hafif basık şekilli, koyu kırmızıdır
renkli, beyaz etli, suludur.
*Çukurova’nın yayla kesimlerinde Temmuz ortalarında
olgunlaşmaktadır.
*Red Delicious ve Golden delicious tozlayıcılarıdır.

Elma Fidanı STARKİNG • Ağacı çok verimli, kuvvetli, yarı dik ve dik gelişir meyvesi iri  koyu kırmızı renkte, çiçek tarafında beş çıkıntısı olup uzunca şekilli çok iyi kalitelidir.
 •  Tam çiçeklenmeyle hasat oluşumu arasındaki gün sayısı 140-150 gündür.
 •  Soğuk hava deposunda Nisana kadar saklanabilir.
 • Her yıl düzenli ve bol verim verir. Tozlayıcıları Golden Delicious, Jonathan'dır. Marmara,Karadeniz, Ege, Güneydoğu Anadolu ve göller bölgesine yetiştiriciliği tavsiye edilir.


Elma Fidanı GRANNY SMİTH


GRANNY SMITH
Orijini
1800 yılında Avustralya’da bulunmuştur.
Ağaç Özellikleri
Ağaçları çok güçlü yarı dik ve hızla gelişim sağlar. Bodur, yarı bodur ve tohum anaçlarına uyumu iyidir. Toprak yapısına göre M9, M26 ve M106 anaçlarında verimlidir. Nemli ve güneşi bol bölgelerde daha kaliteli meyve oluşturur.Pazar değerini artırabilmek için aşılı olduğu ağaçlara file örtülerek gölgeleme yapmak kaydıyla meyve kabuğunda oluşacak kısmi güneş kızarıklıkları engellenmelidir.
Meyve Özellikleri
Meyvesi orta iri-iri arasında büyüklükte, kabuk rengi yeşil zemin üzerine hafif donuk sarı renkli, beyaz benekli, sert ve çok suludur. Kendine has mayhoş bir tada sahiptir. Depolamaya çok uygundur. Uygun şartlarda 9 ay süreyle saklanabilir. Ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde sevilerek tüketilen ihracata uygun bir çeşittir. Her yıl düzenli ve bol ürün verir.
Hasat Zamanı
Ekim ayının 3.haftasından itibaren hasat edilir.
Tozlayıcılar
Golden Delicious


ELMA YETİŞTİRİCİLİĞİ   Elma, ülkemizde uzun yıllardan beri yetiştiriciliği yapılan, üretim ve alan bakımından öteki ılıman iklim meyvelerinin başında gelen bir meyve türüdür. Türkiye'de elma üretimi yaklaşık 2,5 milyon ton civarında olup, dünyada ilk sıralarda yer almaktadır.  
YETİŞTİRİCİLİK ÖZELLİKLERİ:  
İklim İsteği: Elma ılıman, özellikle soğuk ılıman iklim bitkisidir. Akdeniz Bölgesinde 800 m.'den yukarı yerlerde yetişir. Yüksek ışık yoğunluğu elmada çok iyi renk oluşumunu sağlar. Elma ağacı düşük sıcaklıkların olduğu sert kışlara dayanıklı olmasına rağmen , yüksek yaz sıcağından da hoşlanmaz. Çünkü yüksek sıcaklıkta da bitki gelişimi yavaşlar veya durur.  Elma kış dinlenmesine ihtiyaç duyan meyve türü olup, soğuklama gereksinimi  diğer meyvelere göre uzundur. Soğuğa dayanım, ilkbahar aylarına doğru azalır ve tomurcukların kabarma devresinde bitki soğuğa en duyarlı halini alır. Taç yaprak dökümünün hemen sonrasında, meyvelerin çok küçük olduğu dönem, elmada soğuğa en duyarlı olunan dönemdir. Yeterli soğuklama olmadığında ise çiçeklerin bir kısmı ölür, geriye kalan çiçeklerin açılması hem daha geç, hem de düzensiz olur. Böylece geç açan çiçekler döllenme yetersizliği nedeni ile dökülür, ayrıca yaprak gözleri sürmez ve ağaç çıplak kalır.
Toprak İsteği: Elma yetiştiriciliği için  uygun topraklar; yeterli kireç ve humus bulunduran tınlı, tınlı kumlu ve kumlu tınlı geçirgen, nemli topraklardır. Çok kireçli topraklarda demir alımının engellenmesinden dolayı bitkide sarılık görülür. Elma için toprak derinliği 2 m veya daha fazla olan, hafif asit karakterli (pH=6.0-6.5) topraklar tercih edilir. Bahçe kurulacak alanın alt toprak yapısı, kök gelişimine izin vermeli ve köklerin gelişim göstereceği katmanın suyunun da uzaklaştırılmış olması gerekmektedir.
ELMA BAHÇELERİNİN YILLIK BAKIM İŞLERİ
Toprak İşleme: Toprak işleme, yabancı otların temizliği, bitki köklerinin havalandırılması ve sulama arklarının hazırlığını kolaylaştırmak amacıyla yapılmaktadır. Ama bu işlem, özellikle yüzeysel köklü olan elma ağaçlarının kök ve saçak sistemini parçalamaktadır.Bu nedenle de kesinlikle kök sistemini parçalayacak şekilde derin sürüm yapılmama, pullukla derin işleme yapılmamalı, diskharrow ile kök sistemini parçalamayacak derinlikte işleme yeterlidir.
Sulama: Bahçelere verilecek su miktarı, yıllık yağış miktarı toplamına, bu yağışın dağılımına, bitkiden gelen su kaybı şiddetine, ağacın büyüklüğüne ve toprağın tipine göre değişir.Elma ağaçları saçak kök sistemine sahip oldukları için, diğer meyvelere oranla fazla su isterler ve yüksek nemden hoşlanırlar.
Elma ağaçları için en önemli sulama zamanı, yazın yapılan sulamadır.Çünkü kurak geçen zamanlarda yaz sulamasına ne kadar erken başlanırsa o kadar da meyve tutumu artar, ayrıca verim ve kalitenin de artmasına yardımcı olur. Yaz sulamasına yağış durumuna göre mayısta başlanır, bütün yaz boyunca devam edilir.
Sulamada en önemli konu sulama zamanının iyi tespit edilmesidir. Bunun için en pratik yöntem toprağın elle kontrol edilmesidir. En uygun sulama şekli yağmurlama ve damlama sulama sistemidir. Damlama sulamada köklerin bulunduğu alanın bir kısmı sürekli nemli kalmaktadır.
Gübreleme: Elma yetiştiriciliğinde en önemli nokta, yüksek verim ve kaliteli ürün alabilmek için diğer yetiştiricilik uygulamaları yanında, gübrelemenin doğru ve dengeli şekilde yapılmasıdır.
Elma bahçelerine verilecek gübre miktarı toprak işleme usulüne, toprağın karakterine, ağacın büyüme gücüne, yaşına, alınan ürün miktarına göre değişir.En doğrusu verilecek gübre miktarının toprak ve yaprak analizleri ile tespit edilmesidir.
Elma bahçelerinde fidan dikilmeden önce bir temel gübreleme yapılmalı, dikimden sonra da bahçe her yıl tahlil sonuçlarına göre gübrelenmelidir.
Azotlu gübreler, meyve kalitesini artırmakta, meyve dökülmesini azaltmakta, verimi artırmakta, periyodisiteyi (var-yok) azaltmaktadır. Dikkat edilecek tek nokta verilen azotlu gübrelerin elmaların olgunlaşmadan önce tükenmiş  olmasıdır.
İlkbaharda döneminde tomurcuklar patlamadan önce ağaç başına 100-250 gr. Amonyum sülfat ya da amonyum nitrat, sonbahar döneminde ise kışa girerken 10 cm derinliğine, ağaç başına 150-350 gr. DAP uygulamaları önerilir.


Ağacı yarı dik, kuvvetli gelişir.
Pasa çok dayanıklı sarı renkli golden delicious tipi bir elmadır.
Meyvesi genel olarak Golden'den iri ve eti kaba dokuludur.
Çiçek tozları kısır olduğundan başka çeşitleri dölleyemez.
Sitolojik çiçek tozu kısırlığı nedeniyle Mutsu ile beraber dikilmiş ve kendine kısır elma çeşitlerinden kurulu ticari bahçelerde çiçek tozu kısırlığı göstermeyen üçüncü bir çeşide gerek vardır.
Çıplak Köklü Granny Smith Elma Fidanı için tıklayın


  FUJİ 

  Japonya orijinli ağaçları çok güçlü gelişen bir çeşit olup. bodur ve yarı bodur klon anaçlarda gelişimi mükemmeldir. Meyvesi orta irilikte olup kabuk sarı zemin üzerine mat kırmızı renktir. Meyve eti sulu, sert, lezzetli ve gevrektir. Soğuk hava tesislerinde 7-8 ay süre ile muhafaza edilebilen yeme kalitesi mükemmel, ticari değeri yüksek bir çeşittir. Hasat Zamanı Golden Delicious'tan 20 gün sonradır. Tozlayıcıları, Golden Delicious, Granny Smith, Gala Grubu Red Delivious çeşitleridir.


  Ceviz Fidanı Göz Aşı


  Okaliptüs
  Okaliptüs, birçok türü bulunan geniş bir ağaç (nadiren çalıcinsi.
  Türleri Avustralya'nın ağaç florasında egemendir. Çoğu Avustralya'ya özgü olan, 700'den fazla türü mevcuttur; bazı türler de Yeni Gine veEndonezya'da bulunur. Kıtanın neredeyse tüm bölümlerinde bulunan okaliptüs, Avustralya'daki her türlü iklim koşuluna adapte olmuştur. Okaliptüs dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olup 100 metrenin üzerinde boya sahip bireyleri olduğu bilinmektedir.Uzun ve iri gövdeleri sayesinde diğer ağaç türlerinden farklı olarak yetişkin bir okaliptüs ağacı bünyesinde 200 ila 1000 litre su bulundurabilir.Bu özelliğinden dolayıda bazı bataklık alanlara dikilerek o bataklık kurutulabilir ve ülkemizdede hayli örneği vardır ve başarılı bir yöntemdir.Toprağa salgıladıkları bir çeşit zehir nedeniyle kesilip yerine başka bir bitki ekildiğinde ekilen bitki yetişmez.

  Türkiye'de Okaliptüs [değiştir]

  Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, küresel ısınmanın olumsuz etkisini en aza indirmek için Türkiye'deki bütün okaliptüs ağaçlarının kökünün kazınması gerektiğini bildirdi.
  Prof. Dr. Sıkı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anavatanı Avusturalya olan okaliptüs ağacının büyük boylu olanlarının günde ortalama 400 litre suyu topraktan bünyesine aldığını söyledi. 10 yaşındaki bir okaliptüs ağacının yılda 250 ton su tükettiğini belirten Prof. Dr. Sıkı, Türkiye'nin kendi bitkisi olmayan okaliptüs ağacının, 1885 yılında Adana-Mersin demir yolu kenarına Fransız şirketi tarafından süs bitkisi olarak dikildiğini hatırlattı. Ekonomik amaçlı ilk okaliptüs ağaçlandırmasının 1939 yılında Tarsus-Karabucak yöresinde 668 dekarlık alanda gerçekleştirildiğini, 1960'lı yıllardan sonra da bataklıklarını kurutulması için her yere denetimsiz dikim yapıldığını anlatan Prof. Dr. Sıkı, okaliptüslerin ağırlıklı olarak Doğu Akdeniz'de yaygın olup, Akdeniz ve Ege bölgesinde de denize yakın yerlerde plantasyonları bulunduğunu söyledi.
  Okaliptüsün kağıt hamuru olarak kullanıldığını, yakacak ve kereste olarak değeri bulunmadığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Sıkı, yerel yöneticilerin, yer altı taban suyunu alarak çok kısa zamanda büyüdüğünü, 4-5 yılda ekili alanda kendini gösterdiği için bu ağacı siyasi rant olarak kullandıklarını öne sürdü.

  Prof. Dr. Sıkı, sözlerini şöyle sürdürdü:
  Okaliptüs ağacı her türlü ağaçlandırma alanlarına dikilerek taban suyu daha alt seviyelere inmesine neden olmakta, mahalle aralarındaki sokak ve caddelere dikilerek kök sistemiyle yollara, kaldırımlara ve binaların temellerine zarar vermektedir. Dallarının çok kırılgan olması nedeniyle fırtınalı havalarda kırılan parçaların elektrik tellerinin kopmasına ve direkleri devirmesiyle de can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu ağacın Türkiye'de dikiminin yaygınlaşması çevre için en büyük kötülüktür.
  İlk etapta her yönüyle zararlı olan okaliptüs ağacının yeni alanlara dikimi en kısa zamanda yasaklanmalıdır. Küresel ısınmanın olumsuz etkisini en aza indirmek için bütün Türkiye'deki okaliptüs ağaçlarının kökü kazınmalıdır.
  Prof.Dr. Sıkı, okaliptüsün dikiminin yasaklanması için bilimsel bir rapor hazırlayarak Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ağaçlandırma Genel Müdürü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Çevre Komisyonu Başkanı, Genelkurmay Başkanlığı ile İzmir ve çevresindeki 30 belediye başkanına gönderdiğini ifade etti."[1]

  Genel Özellikleri 

  -Bataklıkta yetişir. Bu sebepten dolayı "Batalık Ağacı" da denilir.
  -Tohumla üretilir, çiçekleri beyazdır.
  -Mobilya, parke ve kâğıt yapımında kullanılır.
  -Okaliptüs türleri; Yaprak, Tohum (Kapsül), Kabuk, Meyve şekili ve dizilişine göre ayrılır.

  Okaliptüs
  Eucalyptus flowers2.jpg
  Bilimsel sınıflandırma
  Alem:Plantae
  Bölüm:Magnoliophyta
  Sınıf:Magnoliopsida
  Takım:Myrtales
  Familya:Myrtaceae
  Cins:Eucalyptus
  L'Hér.
  tabii yayılışı
  tabii yayılışı
  Tür Sayısı
  Metne Bakınız


  Okaliptus Yağı ve Faydaları


  BİLGİ:
  Okaliptüs ağacı yurdumuzun güney bölgelerinde bolca bulunmasına rağmen ana vatanı Avustralya’dır. 160 kadar çeşidi vardır. Okaliptüs ağacının taze yapraklarından distilasyon yöntemi ile okaliptüs yağı elde edilmektedir.
  FAYDALARI:
  >Solunum yolu rahatsızlıklarında,
  >astım,
  >bronşit,
  >nezle ve soğuk algınlığında kullanılır.
  >Kabızlık,
  >öksürük,
  >şeker hastalığı,
  >romatizma,
  >selülit,
  >sindirim sistemi sorunları,
  >dişeti ve ağız içi rahatsızlıklarında etkilidir.
  >Saç dökülmesinde ve kepeğe faydalıdır.
  >Mikrop öldürücü ve kas kas gevşeticidir.
  KULLANILIŞI:
  2 damla Ökaliptüs Yağı;bir çay bardağı dinlendirilmiş su içine damlatılarak 
  kullanılır.Haricen;cilde masajla veya buğu formunda kullanılır

  Kaynak:

  Armut Yetiştiriciliği

  Armut Yetiştiriciliği  Dünya armut üretimi son verilere göre yaklaşık 18 milyon ton civarındadır. Bu üretimin yarıdan fazlasını Çin (9 milyon ton) kalan miktarını ise diğer ülkeler (İtalya, A.B.D., İspanya, Arjantin, Almanya, Güney Kore, Japonya ve Türkiye (360.000 ton) üretmektedir. Ağaç sayısı ve üretim miktarlarında son yıllarda gözle görülür derecede bir düşüş yaşanmakta ve bunun en önemli nedenlerinden birisi olarak ta Armut Ateş Yanıklığı (Erwinia amylovora) hastalığı gösterilmektedir.

  EKOLOJİK İSTEKLER

  İklim: Ağaçların dinlenme döneminde –20, -25 oC kış soğuklarına kısa süreli olarak dayandıkları bilinmektedir. Fakat bu süreler ne kadar kısa olursa zararlanma da o oranda az olur. Özellikle kış soğukları riski olan bölgelerde gübreleme ve sulama programlarının dikkatli bir şekilde planlanması gerekmektedir. Armut çeşitlerin bir çoğu düzenli çiçek açabilmek için mutlaka kış dinlenme döneminde 7.2 oC ‘nin altında toplam 1000 – 1500 saatlik bir sıcaklık toplamına ihtiyaç duyarlar. Eğer bu ihtiyaçları karşılanamazsa çiçeklenme düzensiz olur veya çok az gerçekleşir. Kaliteli meyve elde etmek için yetiştiriciliğin ılıman iklimlerde yapılması tavsiye edilir.

  Toprak: Armut yetiştiriciliğinde kullanılan anaca göre değişmekle birlikte; kumlu topraktan killi toprağa kadar bir çok toprak tipinde bahçe kurulabilir. Fakat toprak pH’sının 6 - 7 civarında, geçirgen, derin, sıcak ve organik madde miktarının yüksek olması istenir. Aşırı kumlu ve kuru topraklarda meyve kalitesi bozulur.

  ANAÇLAR

  Armut yetiştiriciliğinde en çok uygulanan ve en güvenilir yöntem aşılı fidan ile üretimdir. Ülkemizde armut için ilk kullanılan anaçlar; doğada yabani olarak bulunan ahlat ve armutlar olmuştur. Bundan sonra yoğun olarak fidan üretimine geçilmiş ve anaç olarak; Armut çöğürü , Armut klon anaçları ile birlikte Ayva klon anaçları (özellikle Quince-A) kullanılmaya başlanmıştır. Quince -A ‘nın avantajı küçük ağaçlar meydana getirmesi ve düzenli sulandığı taktirde daha kaliteli meyveler oluşturmasıdır. Bunun yanında Quince-A nın dezavantajı; bazı çeşitlerle aşı uyuşmazlığı göstermesidir. Uyuşmazlık gösteren çeşitler için özellikle ülkemizde Beurre Hardy çeşidi ara anaç olarak kullanılır.

  Quince –A Anacı İle

  Uyuşan Çeşitler
  Uyuşmayan Çeşitler

  Beurre Hardy

  Old Home

  D.d.Comice

  Abbe Fetel

  Santa Maria

  Conference

  Akça

  Passe Crassane
  Williams

  Coscia

  Beurre Bosc

  Dr.J.Guyot

  Starkrimson

  Farmingdale

  Deveci

  Asya Armutları


  Yapılan çalışmalar sonucunda bu olumsuzluğu ortadan kaldıran ve armut çeşitlerinin büyük bir çoğunluğu ile aşı uyuşmazlığı göstermeyen BA - 29 ayva klon anacı da kullanılmaya başlanmıştır. Ayva ve armut anaçlarının büyük bir çoğunluğunun armut ateş yanıklığı hastalığına hassas olmaları nedeniyle kullanılan anaçlarda da değişiklikler ortaya çıkmıştır. A.B.D.’de yapılan ıslah çalışmaları sonucunda Old Home ve Farmingdale çeşitlerinin melezlenmesi ile bu hastalığa yüksek oranda dayanıklı olan OH X F serisinin klon anaçları üretime sunulmuştur.

  ÇEŞİTLER

  Avrupa grubu çeşitler; June Beauty, Akça, June Gold, Wilder, Mustafabey, B.P. Morettini, Coscia, Santa Maria, Dr. Jules Guyot, Starkrimson, Williams, Triumph de Vienne, Grand Champion, Beurre Bosc, Beurre Hardy, Doyenne du Comice, Ankara, Passe Crassane ve Deveci olarak sayılabilir.

  Kieffer, Magness, Orient, Moonglow, Warren, Ayers, Potomac, Maxine, Tyson, Honey Sweet, Hood, Fan Stil ve Monterry çeşitleri ise armut ateş yanıklığı hastalığına kısmen veya dayanıklı olan çeşitler olarak bilinmektedirler.

  Asya grubu çeşitler; Shinko, Shinseiki, 20 th Century, Chojuro, Magietsu, Kasui, Atago, Korean Giant, Hosui, Niitaka, Olympic, Yoinashi ve Ya Lii bu grubun çeşitlerinden bazıları olarak verilebilir.

  BAHÇE KURMA

  Seçilmiş olan bahçe yerinin; armut ağacının tüm isteklerini karşılayacak nitelikte ve iyi bir toprak hazırlığının da yapılmış olması şarttır. Eğer toprak hazırlığı iyi yapılmamış ise fidan çukurlarının geniş açılması fidanın gelişmesi yönünde mutlaka olumlu etki sağlayacaktır. Kapama armut bahçesi kurulacağı zaman mutlaka sağlıklı, ismine doğru, aşılı ve bir yaşlı fidanların kullanılmasında fayda vardır. Anaç olarak Quince-A kullanılmış ise, ağaçlara verilmesi gereken aralık ve mesafeler, çoğu çeşitler için 3x5 m, armut çöğürü anaç olarak kullanılmış ise 5x7 m önerilmektedir. Bu aralık ve mesafeler çeşide, toprak şartlarına ve uygulanacak olan kültürel işlemlere göre değişebilir. Son yıllarda bazı ülkelerde belirttiğimiz aralık ve mesafelerden daha sık (0.6 - 0.8 x 4 m) armut bahçeleri de kurulmaya başlanmıştır. Dikim budaması yapılan fidanların ılıman iklimlerde aşı yeri toprak üzerinde kalacak şekilde Kasım – Ocak ayları arasında dikilmeleri tavsiye edilir. Daha soğuk olan bölgelerde ise fidan dikimi Şubat ve Mart aylarında yapılmalıdır. Dikim sırasında bahçede sağlıklı bir tozlanma ve döllenme için mutlaka aynı dönemde çiçek açan çeşit karışımlarına yer verilerek bahçe kurulmalıdır.

  KÜLTÜREL İŞLEMLER

  Toprak İşleme

  Armut bahçelerindeki toprak işleme; açık, örtülü veya yarı örtülü olarak yapılabilir. Açık toprak işlemede; değişik alet ve makinalarla tüm yıl boyunca bahçede yabancı ot çıkışına müsaade edilmez. Sürekli toprak işleme olayı vardır yağışı fazla olan ve meyilli arazilerde uygulanması tavsiye edilmez. Örtülü toprak işlemede ise bahçede herhangi bir toprak işlemesi söz konusu değildir. Sadece aşırı boylanmış olan otlar biçilir veya özellikle ağaç altlarında yabancı ot ilaçları ile düzenli bir mücadele yapılır. Yarı örtülü veya geçici örtülü toprak işlemede ise bahçede toprak işlemenin uygun olduğu ilkbahar ve yaz aylarında işleme yapılır. Sonbahar ve kış aylarında ise bir kez toprak işleme yapılır veya hiç yapılmaz. Anaç olarak ayva veya bodur gelişen diğer klonların kullanıldığı armut bahçelerinde eğer toprak işlemesi yapılıyor ise mutlaka yüzeysel (10 – 15 cm) olmalıdır. Özellikle genç bahçelerde yabancı ot ilacı kullanırken dikkatli olunmalı ve ağaç gövdeleri ilacın etkisinden korunmalıdır. Aksi takdirde genç ağaçların gelişmesi bundan olumsuz etkilenir. Ağaç sürgün ve yapraklarında cüceleşme, alt bölümlerdeki meyvelerde aşırı pas, sonucunda da çürüme meydana gelir.

  Gübreleme

  Tüm meyve bahçelerinde olduğu gibi armut bahçelerinde de dengeli ve düzenli bir gübreleme yapmak için mutlaka her yıl toprak ve üç yılda bir yaprak analizleri yapılmalıdır. Yapılan analizlerin sonucuna göre de bahçenin gübre ihtiyacı belirlenmelidir. Verilecek olan kimyasal gübreler ağaçların taç iz düşümü içersine ama asla gövdeye ve köklere temas etmeyecek şekilde uygulanmalıdır. Bitkinin daha fazla ihtiyacı olan makro elementler hemen hemen her yıl mikro elementler ise ihtiyaca göre verilmelidir. Armutlarda demir ve bor noksanlıklarına sık rastlanmaktadır.

  Budama

  Armut yetiştiriciliğinde budama olayına fidanın alınması ile başlanır. Bu nedenle ağaçlara verilmesi düşünülen terbiye sistemleri; anacın ve çeşidin büyüme gücüne, şekline seçilen bahçe yerinin yöney ve toprak tipine, çeşidin meyve iriliğine uygulanacak olan kültürel işlemlere vb. kriterler dikkate alınarak ilk önce belirlenmelidir. Armut ağaçlarının genelinde hakim olan dikine büyüme eğilimi nedeniyle dike yakın olan budama şekillerinin verilmesi ve uygulaması daha kolaydır. Özellikle son yıllarda artan sık dikim nedeniyle bu tip sistemler daha da önem kazanmıştır. Bahçelerde en fazla uygulanan sistemlerden bazıları; doruk dallı, değişik doruk dallı, palmet, kordon (duvar sistemi) vb. olarak verilebilir.
  Değişik Doruk Dallı Sistem
  Kordon Sistemi
  HASAT VE VERİM

  Armut meyveleri yeme ve hasat olumu olmak üzere iki farklı dönemde hasat edilirler. Erkenci veya yazlık çeşitler yeme olumunda hasat edilip doğrudan pazara sunulurlar. Güzlük ve kışlık çeşitler ise hasat olumunda ağaçtan toplanırlar ve belirli sürelerle olgunlaştırma odasında bekletilerek yeme olumuna getirilirler. Bu çeşitlerin gönderileceği pazarlar uzak ise bu süreler taşıma esnasında da geçirilebilir.

  Hastalık ve Zararlılar

  Armut ateş yanıklığı, Külleme, Karaleke, Memeli Pas, Meyve iç kurdu, Armut Yaprak piresi, Armut sülüğü ve kabuklu bitler armut yetiştiriciliğinde en önemli bazı hastalık ve zararlılardır.


  etruşka
  İtalya‘da melezleme ile elde elden ağaç yarı dik gelişen ve geniş taç oluşturan erkenci çeşitlerdendir. Meyveleri Akça armudunu andırmakta, ancak meyveleri Akça’dan biraz daha iridir. Meyve kabuğu zemin rengi sarımtırak yeşildir. Oldukça verimli bir çeşit olup kendisi ile aynı zamanda çiçek açan Morettini, Wiliams çeşitleri dölleyici olarak dikilebilir. Meyve orta irilikte ve sertliktedir. Meyve eti açık krem, sulu ve tatlıdır. BA-29, MC ve OH-F anaçları üzerinde gelişimi ve uyuşması iyidir. Erkenci olması nedeniyle talep görmektedir.5-10 Temmuz tarihlerinde  olgunlaşır.  Ankara armudu verimli bir çeşittir.
  Ağaçlar armut ve ahlat çöğürü üzerinde 5-7 yaşından itibaren ürün vermeye başlamakta ve ürün miktarı 15 yaşına kadar artmaktadır. 
  İyi bakım koşullarında verimlilik 50 yaşına kadar aynı düzeyde devam etmekte ve daha sonra düşüş göstermektedir.


  WILLIAMS

  Orijini
  1770 yılında İngiltere’de bulunmuştur.
  Ağaç Özellikleri
  Ağaçlar gençken dikine kuvvetlice büyür, verim başlayınca gelişme      yavaşlar ve yayvanlaşır. Klasik ayva anacı ile uyum sağlamaz.
  Meyve Özellikleri
  Meyvesi orta iri – iri konik, boyunlu, orta kısmı geniş armut biçimindedir. Meyve kabuğu açık yeşil, ince, sap çukuru çevresi paslı, yeme olumunda sarı renktedir. Meyve eti beyaz, ince dokulu, tereyağı tipinde, çok sulu, tatlı ve aromalı olup kalitesi mükemmeldir. Sofralık, kurutmalık ve konservelik olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık 500 gram ağırlığındadır.
  Hasat Zamanı
  Ağustos ayının 3. haftası itibariyle hasat edilir.
  Tozlayıcılar
  Akça, Mustafabey, Comice
  ****
  santa maria


  Orijini : 1951 yılında İtalya’da William ve Coscia melezlemesinden elde edilmiştir.
  Ağaç Özellikleri
  Ağaçları güçlü ve erken verime yatar, yarı dik ve hızlı gelişir. Verimli ve ülkemizde çok yaygın bir çeşittir.
  Meyve ÖzellikleriMeyve iri ve konik şekillidir. Meyve kabuk rengi hasat döneminde açık yeşil zemin üzerine al yanaklıdır. Meyve eti beyaz, orta sulu ve orta lezzetlidir. Soğuk hava deposunda olgunluğa ulaştığında kabuğu sarı renk alır ve uzun süre depolanabilir. Ortalama 65–70 cm genişlikte, sap hariç 105 cm uzunlukta olup yaklaşık 220 gram ağırlığındadır.
  Hasat Zamanı
  Ağustos ayının 1. haftası itibariyle hasat edilir.
  Tozlayıcılar
  Williams, Abate Fetel

  MARGERITE MARILLAT (KIEFER)


  Orijini : İngiltere
  Ağaç Özellikleri
  Ağaçları yarı dik ve çok hızlı gelişir. Çok verimli bir çeşit olup ülkemizde oldukça yaygındır.
  Meyve Özellikleri
  Meyveleri iri, bazen de çok iridir. Sap ve çiçek kesimi dar olup orta kesimi oldukça şişkindir. Yeşil sarı zemin üzerine beneklidir. Meyve eti beyaz, kumlu, orta sulu ve orta lezzetlidir. Erwinia (ateş yanıklığı) hastalığına çok dayanıklıdır. Soğuk hava tesislerinde uzun süre depolanabilir. Ortalama meyve eni 90mm. meyve uzunluğu sap hariç 95 mm. olup, yaklaşık 350 gr. ağırlığındadır.
  Hasat Zamanı
  Ekim ayının ilk günleri itibariyle hasat edilir.
  Tozlayıcılar

  AKÇA


  Orjini : Anadolu
  Ağaç Özellikleri : 
  Ağaçları kuvvetli büyür ve yarı dik gelişir. Düzgün bir taç teşkil eder, dallar sık ve aşağıya doğru sarkıktır. Düzenli meyve verir. Kendine kısır bir çeşittir. Armut anacına aşılanması durumunda geç meyveye yatar. Bu yüzden genellikle ayva anacına aşılanır ve iyi uyum gösterir.
  Meyve Özellikleri :
  Meyvesi küçük, kısa boyunlu, alt kısmına doğru geniştir. Meyve kabuğu yeşil zemin üstüne sarı renktedir, yeme olumunda yeşilimsi sarı renkte ve incedir. Meyve eti beyaz, az kumlu, orta derecede sulu, az tatlı olup kalitesi orta – iyidir. Ortalama meyve eni 45 mm. meyve uzunluğu sap hariç 70 mm. olup yaklaşık 120 gram ağırlığındadır.
  Hasat Zamanı
  Temmuz ayının 2. haftası itibariyle hasat edilir.
  Tozlayıcılar
  Mustafa Bey, Williams.

  BAHRİBEY

  Orijini : Anadolu
  Ağaç Özellikleri
  Ağaçları kuvvetli, dik-yarı dik gelişir. Orta kuvvettedir. Yüksek verimlidir.
  Meyve Özellikleri
  Meyve şekli yuvarlak, çiçek çukuru kısmı geniş, kendine özgü hoş kokulu, meyve iriliği ortadır. Kabuk rengi olgunlaştığında sarıdır. Ortalama meyve eni 60mm. meyve uzunluğu sap hariç 70mm. olup yaklaşık 160 gram ağırlığındadır.
  Hasat Zamanı
  Temmuz  ayının 2. haftasından itibaren hasat edilir.
  Tozlayıcılar
  Williams
  DEVECİ

  Orijini : Samsun
  Ağaç Özellikleri
  Ağaçları orta kuvvete ve yaygın gelişir. Ülkemizde armut yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgelerde sıkça rastlanır. Erwinia (ateş yanıklığı) hastalığına hassastır.
  Meyve Özellikleri
  Meyvesi iri-çok iri, basık, alt kısmı geniş, boyunsuzdur. Çiçek çukuru derindir. Meyve yüzeyi hafif girintili çıkıntılı olup kabuğu ince, zemin rengi sarı-yeşil, passız, bazen güneş gören yüzü pembe- kırmızıdır. Meyve eti beyaz, gevrek, sulu, tatlı ve kalitesi yüksektir. Soğuk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilebilmekte ve kış ayları için satış değeri açısından iyi bir seçenektir. Yeme olumunda fazla yumuşamaz. Ortalama; 100mm. genişlikte, sap hariç 98 mm. uzunlukta olup yaklaşık 620 gram ağırlığındadır.
  Hasat Zamanı
  Ekim ayının 2. haftasından itibaren hasatına başlanabilir.
  Tozlayıcılar
  Akça, Williams.
  HAZİRAN GÜZELİ

  Orijini : Anadolu
  Ağaç Özellikleri
  Ağaçları yarı dik ve çok hızlı gelişme sağlar. En erkenci armut çeşidi olup çok verimlidir.
  Meyve Özellikleri
  Orta irilikte yeşil zemin üzerine kırmızı yanaklıdır. Sulu, tatlı ve hoş kokuludur. Meyve eti sarı, hafif kumludur. Ortalama 50 mm genişlikte,
   sap hariç 95 mm uzunlukta olup yaklaşık 170 gram ağırlığındadır.

  Hasat Zamanı
  Haziran ayının 4. haftası başlanıp birden fazla toplama gerektirir. Dökülme yapması sebebiyle hasadına geç kalınmamalıdır.
  Tozlayıcılar
  Williams
  NASHI - HOSUI

  Orijini
  1972 - Japonya. Nashi kelimesi Japonca da armut anlamında kullanılmaktadır. Nashi-Hosui Japon armut çeşitlerinin dünyada en yaygın olanıdır.
  Ağaç Özellikleri
  Ağaçları orta güçte yarı dik gelişir. Spur bir çeşit olduğundan sık dikime uygundur. 
  Armut yetiştirilebilen tüm bölgelerimize önerilir. Enwinia (ateş yanıklığı) 
  hastalığına dayanıklıdır. Çok verimli bir yapısı olduğundan mutlaka meyve seyreltmesi yapılmalıdır. 
  Meyve Özellikleri
  Meyveleri orta irilikte, açık kahve zemin üzerine sarı benekli ve az paslıdır.
   Uzun saplı, basık ve şişkindir. Meyve eti beyaz, çok sulu, müthiş aromalı ve lezzetlidir. 
  Soğuk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilebilir. 
  Ortalama 61 mm. genişlikte, 
  hariç 53 mm. uzunlukta olup yaklaşık 140 gram ağırlığındadır. 
  Hasat Zamanı
  ı.
  r
  Kendine verimli bir çeşittir.

  HOSUI

  Meyveleri orta irilikte, 
  Açık kahve zemin üzerine sarı benekli ve az paslıdır. 
  Uzun saplı, basık ve şişkindir. 
  Meyve eti beyaz, çok sulu, müthiş aromalı ve lezzetlidir. 
  Soğuk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilebilir. 
  Ortalama 61 mm. genişlikte, sap hariç 
  53 mm. uzunlukta olup yaklaşık 140 gram ağırlığındadır.


  ABBE FETEL

  Ağacı, zayıf-orta kuvvette ve diktir.
  Meyve kabuk rengi paslı, ince, yeme olumunda koyu sarıdır.
  Meyvesi iri, konik ve boyun kısmı uzundur.
  Hasat zamanı Eylül sonu, Ekim başlarıdır.
  Tozlayıcıları : Williams, Coscia

  kaynak :
   arastirma-yalova.gov.tr
  http://www.anadolufidancilik.com.tr/armut.html
  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  back to top